петък, 6 март 2015 г.

Какъв цвят е тази рокля?

Може би ви е попадала една от скоршните мини-"сензации" в социалните мрежи: снимка на рокля със странния въпрос "Какъв цвят е тази рокля?"

На пръв поглед е елементарно да се отговори, но дали отговорите са еднакви?


И ако повечето казват, че цветовете са бяло и златисто, за други те са синьо и черно. За трети - трето.  Защо? Защото наприемер на възприятието ни влияние оказва фонът на монитора, ако не сме отворили снимката на цял екран. Влияят цветът на стаята и осветлението. Влияе и това дали сме на открито и през кое време на денонощието. Влияе и това дали се взираме само в ролката, или опитваме да видим околните цветове и да ги съотнесем едни към други. Да не пропуснем и това, че в различните култури някои цветове имат много нюанси (някъде бях чел, че ескимосите има към десет думи за различни видове сняг...). За драматичните разминавания в преценките на хората можете да прочетете тук

Но наред с различните възприятия на цветовете на роклята, един друг феномен около тази снимка заслужава да му обърнем внимание. 

И това е фактът, че баналната делнична история с тази обикновена снимка стана световна новина за броени дни. Без в нея да са замесени Барак Обама, Световната банка, ООН, Владимир Путин, Ким Чен Ун или Ислямска държава. 

Как снимката толкова бързо стана вирусна? Всичко започнало някъде през средата на февруари – точно преди сватба на Хебридските острови. Майката на булката изпратила снимка на своята дъщеря и я попитала какво мисли за роклята. Младоженците видели изображението и осъзнали, че за тях двамата то е различно. Публикували снимката във Facebook с молба приятелите им да разрешат спора. Но той не бил решен. От там снимката след стотици споделяния в рамките на ден, си проправила път до Tumblr, където я открил служител на сайта Buzzfeed. Той я публикувал в сайта, заедно с част от историята и коментарите на потребителите. Отразена от толкова популярен свят, историята мигновено се връща в социалните медии с още повече сила. 

И накратко, това, за което Ви пиша: 

Разпространяването на снимката и въпроса в социалните науки (и не само) се нарича мем [на англ.: meme]. 
Мем е "идея, поведение, стил, или употреба, които се разпространяват от човек на човек в рамките на култура". Терминът е създаден от известния биолог и еволюционист Ричард Докинс (автор на "Себичният ген" и "Делюзията Бог"). Мем е съкращение от mimeme което значи нещо имитирано, подражавано. Отнася за всякакви дейности - от четене на конкретни книги, гледане на т.нар. култови филми, следване на музикални, модни и художествени стилове и т.н.

Снимката е мем, защото бързо стана феномен, който излезе от тясната си актуална история и се споделя по различни поводи. Мем е и въпросът, който - вече преиначаван - хората задават по други поводи. Например преди ден-два във Фейсбук срещнах добро заиграване с актуално изказване на премиера да му държат... шлифера - "Какъв цвят е шлиферът на Бойко Борисов?" 

Мем е също изразът "хип хопът ми е много по-добър от хип хопа ти" на Ицо Хазарта, който също стана вирусен и бързо влезе в употреба в още много различни контексти. 


Всяка нова субкултура, която обикновено носи със себе си стил на обличане, маниер на поведение и нова музика и жаргон, всъщност предлага мемове. Тези модели на поведение се предават между членовете на общността, които буквално ги имитират, което е напълно несъзнателен процес, и включва не просто механично поведение, а се развива дори на ниво неврологични процеси. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар