петък, 8 ноември 2019 г.

10 тенденции, оформящи демокрацията в нашия променлив свят

Какви тенденции оформят нашите демокрации и как можем да реагираме? Нов документ на Европейския център за политически стратегии разглежда влиянието на процеси като уронването на доверието, нарастващото многообразие и политическите иновации, и включва рамка за разглеждане на обхвата на наличните възможности за ангажиране на заинтересовани страни и граждани. 

Документът, озаглавен 10 trends shaping democracy in a volatile world, е наличен за сваляне в сайта на Центъра. 

10-те тенденции са: 
  1. Демокрацията е под натиск заради нарастващата липса на доверие.
  2. Партийният пейзаж се променя. Партиите губят традиционната си подкрепа, а политическата система се фрагментира и поляризира все повече, което води до нови форми на споделяне на властта в политиката. 
  3. Популокрацията* става по-силна. Все повече избори се печелят от изказвания в стил "ние срещу тях." 
  4. Расте напрежението между многостранността и националния суверенитет. Има завой от разбирането за общност на различните към подчертаването на собствената идентичност. 
  5. Отново има конкуренция между политическите системи. Либералната демокрация отново има алтернативи. Ролята на Китай и Русия се засилва. 
  6. Социалните медии водят до изкривяване и упадък на истината. В свят на свръхинформация все повече чрез медиите се разпространяват лъжи и манипулации. 
  7. Има тенденция за преход от дезинформация към "въоръжаване." Чрез фалшиви новини се стреми повлияване върху изборните резултати. 
  8. Правителствата използват данните по различен начин. Демократичните правителства изполват информацията за създаване на основани на доказателства политики. Недемократичните - за да следят гражданите и да ограничават частния им живот.
  9. Разнообразието расте. Все повече в политиката има жени и представители на различни раси и етноси, но от друга страна жените в политиката и представителите на ЛГБТ общността в политическите процеси по-често стават обект на онлайн нападки.
  10. Започва преход от масови протести и демократични иновации до ново поколение активни граждани, оформящи дневния ред. Докладът нарича тази тенденция Овластяване 2.0

- - - - - - - - - - - - - - - 
Бележки: 
* популокрация - властта на популизма, влиянието на популистките наративи