понеделник, 29 юли 2019 г.

Алтернатива на всичко ли е гражданското неподчинение?

DEMOCRACY IS THE PLANET’S BIGGEST ENEMY

Young people care a lot about climate change—but most of them can’t vote. Here’s how governments can adapt to accommodate them.


Под това заглавие и подзаглавие Дейвид Рънсиман, професор в Кеймбридж, предлага решение за преодоляване на част от недостатъците в сегашната представителна демокрация, в която младите не могат да гласуват.

Но се чудя дали Грета Тюрнберг има право първо да говори от името на своето поколение, камо от името на бъдещите поколения.

Ни както и да е, нека видим решенията (към тях не броим китайския недемократичен модел).

Едната алтернатива е повече съвещателна демокрация.
Втората е по-радикална пряка демокрация, което включва и гражданско неподчинение. Дали да учим младите на гражданско неподчинение е чак толкова важно и дали културата на протеста е достатъчна, за постигане на устойчива промяна? Дали протест тип "жълтите жилетки" или "Окупирай Уолстрийт" постигат нещо и преди всичко дали учат младите на нещо?

Дали гражданското неподчинение е решението?


https://foreignpolicy.com/2019/07/20/democracy-is-the-planets-biggest-enemy-climate-change/

събота, 20 юли 2019 г.

Анастасия Кавада за дигиталния активизъм

Това е сайтът на Анастасия Кавада от Университета на Уестминстър, която изследва ролята на дигиталните технологии за развитието на гражданската активност.

https://digitalprotest.net/publications/

вторник, 16 юли 2019 г.

Archon Fung: Колко хубаво би било, ако всички гласуват

Интересни мисли от Archon Fung:

https://news.harvard.edu/gazette/story/2019/07/focal-point-harvard-professor-archon-fung-wants-everyone-to-vote/

събота, 6 юли 2019 г.

За какво са добри гражданските асамблеи?

Полезна и поучителна дискусия в Department of Political Science на Юнивърсити Колидж Ландън. 


Говорители на събитието, озаглавено Citizens’ Assemblies: What are they good for?, са редица публични и/или академични фигури с отношение по темата за гражданските форуми, участващи във вземането на решения. 

Joanna Cherry, народен представител от Единбург, Шотландия. 

Lilian Greenwood, народен представител от Нотингам.

Graham Smith, професор по политика и директор на Центъра за изследване на демокрацията, Университета в Уестминстър и автор на "Демократични иновации: Проектиране на институции за гражданско участие."

Sarah Allan, ръководител на инициативата "Включи се."

Водещ: Alan Renwick,  заместник-директор на Конституционния отдел в ЮКЛ и директор на гражданската асамблея по Brexit.



Очевидно, темата за участието на гражданите става все по-важна покрай британския референдум за напускане на ЕС. Все повече граждани искат гласовете им да бъдат чути, и това се случва както на местно ниво, така и на национално. Разминаването между гласовете, предопределено от различните социални, икономически и политически ситуации на гражданите, обаче носи вълнения. Така например шотландците, гласували за оставане в ЕС, говорят за правото си на нов референдум за напускане на Великобритания като начин да останат свързани с ЕС.